Śmierć osoby bliskiej jest dla każdego rodzajem próby, bez względu na okoliczności i stopień pokrewieństwa. Obliczu nieznanego często wydaje nam się, iż sam fakt dowiadywania się o pewnych zdarzeniach będzie dla nas czasem najcięższym. Niestety to właśnie powroty do codzienności wydają się być najcięższym okresem po śmierci bliskiej osoby. Codzienność, choć z zewnątrz ta sama, wewnątrz jest zupełnie inna. Trudne powroty do codzienności może nam ułatwić pomoc bliskich, wizyta w specjalisty, praca.

Ze względu na okoliczności, uwarunkowania osobowościowe, każdy inaczej przeżywa okres żałoby, inaczej też powraca do codzienności. Jednym z najlepszych sposobów powrotu do nowej codzienności jest praca, poświęcenie się zajęciom zawodowym może skutecznie odciągnąć nas od niepotrzebnych myśli i zmartwień. Wir pracy może być dobrą metodą powrotu do codzienności, jeżeli praca nam na to pozwala. Najczęściej najlepszym zajęciem jest praca fizyczna, która nie wymaga od nas dużego skupienia, której efekty nie wpływają w jakikolwiek sposób na jakość naszej pracy.

Powracać do codzienności można także poświęcając swój czas na spotkania z przyjaciółmi, najbliższymi, niekoniecznie wspominając tutaj zmarłego. Kompensacja jest ostatnim okresem powrotu do codzienności, jest swoistym ukojeniem, pozwala nam zderzyć się z codziennością, nowymi problemami i wyzwaniami. Bardzo dobrym sposobem odreagowania złych emocji jest sport, dostosowany do naszych warunków fizycznych i upodobań, warto spacerować, biegać, jeździć rowerem, uprawiać sporty grupowe. Wielu psychologów uważa, że sport jest najlepszym lekarstwem na wszelkiego rodzaju dolegliwości, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Każdy musi znaleźć swój sposób na powolny i jak najmniej bolesny powrót do codzienności. Niezbędna jest tutaj pomoc bliskich, rozmowy, spotkania. Warto mieć także z kim pomilczeć.

Codzienność może wydawać nam się jeszcze bardziej szara niż jest, jednak z każdym dniem będzie coraz łatwiej znosić zawirowania losu.

W powrocie do codzienności może nam także pomóc znalezienie sobie nowego zajęcia, zupełnie niezwiązanego z naszym wykształceniem, acz tożsamego z naszymi zainteresowaniami, marzeniami, niespełnionymi planami. Znalezienie nowego zajęcia może przerodzić się w poszukiwanie swojego sposobu na życie, nowego stylu życia, adekwatnego do naszych możliwości.

Ostatecznością staje się jednak zażywanie środków farmakologicznych. Zachowajmy zdrowy rozsądek w korzystaniu z wszelkich medykamentów. Powodują one uzależnienia, często stając się jedyną drogą do sprowadzenia nas na właściwe drogi, często droga zgubną i na skróty.

  • Dodał: admin
  • Data: 29/07/2011 14:53
  • Kategoria: Psychologia
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 6388