W ostatnim czasie, niemal co tydzień, media informują nas o kolejnej zbrodni dokonanej przez matkę na własnym dziecku.

Bez względu na przekonania religijne, światopogląd, tego typu zbrodnie szokują najbardziej. O ile dla zdrowego psychicznie człowieka, kwestie moralne dokonywania tego typu zabójstw są często jednoznaczne, o tyle z punktu widzenia prawa sprawa wydaje się być bardzo ciekawa.

Punktem wyjścia do tego typu rozważań musi być kodeks karny oraz linia orzecznicza polskich sądów. W mediach bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że matka dokonała dzieciobójstwa. Z punktu widzenia prawa jest to definiowanie błędne .

Art. 149. Matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powyższy artykuł kodeksu karnego stanowi o przestępstwie zwanym dzieciobójstwem. Zatem przestępstwo dzieciobójstwa może popełnić wyłącznie matka i to w okresie porodu lub pod wpływem jego przebiegu. W komentarzach zgodny jest pogląd mówiący, że dzieciobójstwo jest uprzywilejowaną postacią zabójstwa człowieka. Warto także podkreślić, że matka, która zabija dziecko, które nie jest jej potomkiem, również nie popełnia przestępstwa dzieciobójstwa.
Zatem z punktu widzenia prawa, każda matka, która dopuszcza się zabójstwa na własnym dziecku, będzie karana przede wszystkim na podstawie artykułu 148 kodeksu karnego, który stanowi o zabójstwie w formie podstawowej lub formie kwalifikowanej.

Nie popełnia dzieciobójstwa, bo zbrodni nie dokonuje w okresie porodu. Forma kwalifikowana zabójstwa jest karana surowiej niż forma podstawowa. Przykładem kwalifikowanego zabójstwa jest zabójstwo w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Zabójstwo w formie podstawowej zagrożone jest dolną granicą od 8 lat pozbawienia wolności, kwalifikowane formy zabójstwa zagrożone są dolną granicą kary pozbawienia wolności od 12 lat.

Jednak kwestia oceny tego czy mamy do czynienia z zabójstwem w formie podstawowej czy kwalifikowanej jest indywidualną oceną sądu, która często nie spotyka się z aprobatą opinii publicznej, a co się z tym wiąże wpływa na wysokość kary pozbawienia wolności. Wobec tego, ze klika miesięcy możemy mieć do czynienia z różnymi wyrokami w podobnych sprawach.
  • Dodał: admin
  • Data: 17/08/2012 07:15
  • Kategoria:
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 9287