Jest to proces specyficznych zmian gnilnych zwłok, zachodzących w tkance podskórnej na skutek nagromadzenia dużej ilości stężenia gazów gnilnych. To szczególna postać obrzęków, zwłaszcza w okolicach szyi i twarzy, najczęściej spotykana w topielców. Gigantyzm powstaje na skutek wysokiego nagromadzenia gazów gnilnych w ciele zmarłego. Nazwa procesu związana jest z działalnością niemieckiego patologia Johanna Ludwika Caspra. Gigantyzm Caspra znacznie utrudnia identyfikację zwłok.

Gigantyzm Caspra to skomplikowany proces chemiczny. Postępujący proces gnilny powoduje rozmiękczenie wszelkich tkanek, a co się z tym wiąże wszelkich narządów z nich zbudowanych. Bakterie gnilne powodują wytężone uwalnianie wody komórkowej. Tworzą się specyficzne płyny, podbarwione krwią, które zaczynają gromadzić się w jamach ciała. Wysoka objętość płynów powoduje powstawanie specyficznych pęcherzy, powstały płyn komórkowy wycieka także z otworów ciała takich jak nozdrza czy uszy. Ociekliny znacznie utrudniają identyfikację zwłok, osoba prowadząca obdukcję, widząc specyficzne płyny może je zinterpretować jako skutek urazów bądź chorób przebytych przez zmarłego, co znacznie utrudni znalezienie przyczyny śmierci.

Postępujący gigantyzm Caspra może całkowicie uniemożliwić identyfikację zwłok, płyny komórkowe powodują, że włosy ześlizgują się z głowy, a skórę rąk można zdejmować jak rękawiczki. Co ciekawe, zwłoki wydają się być bardzo ciężkie, jednak po zważeniu ich waga jest znacznie niższa niż przypuszczano. Dzieje się tak dlatego, że narządy się sukcesywnie kurczą, mimo zwiększania objętości całego ciała.

Gignatyzm Caspra niewątpliwie jest procesem gnilnym. Na intensywność procesów gnilnych ma wpływ wiele czynników, a wśród nich środowisko, w którym znajdują się zwłoki, wilgotność powietrza, a także stan organizmu przed śmiercią (infekcje, procesy chorobowe). Im powietrze jest bardziej wilgotne, tym procesy gnilne z godziny na godzinę sukcesywnie postępują. Procesom gnilnym skutecznie zapobiega niska temperatura.

Według niemieckiego patologa Caspra, zwłoki dwa razy szybciej ulegają procesom gnicia szybciej na powietrzu i osiem razy szybciej na powietrzu niż w ziemi. Otyłość przyspiesza gnicie, ponieważ przedłuża wyższą temperaturę ciała, także grupa odzież dłużej utrzymuje ciepło, a co się z tym wiąże skutecznie przyspiesza procesy gnilne. Przebyte choroby mają bardzo ważny wpływ na szybkość gnicia ciała zmarłego, znaczne przyspieszenie omawianych procesów powoduje posocznica, zwana także sepsą.

W tej sytuacji namnożenie bakterii jest znacznie większe ponieważ swoje bytowanie w organizmie rozpoczęły jeszcze za jego życia. Warto zaznaczyć, że nawet bardzo intensywny rozkład gnilny nie upoważnia do odstępowania od ekspertyz sądowo-lekarskich w tym sekcji zwłok, wiele blizn po zwałach, ognisk miażdżycy jest widocznych w ciele zmarłego nawet w zaawansowanym procesie gnilnym.
  • Dodał: admin
  • Data: 27/07/2011 13:27
  • Kategoria: Ciało po śmierci
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 16372