Plamy opadowe, na skutek gromadzenia się krwi w określonych częściach ciała, mają kolor brunatny, czerwony, ciało jest także sine. Co ciekawe, plamy opadowe nie powstają tam, gdzie naczynia krwionośne uległy ściśnięciu.

Na przykład osoba, która zmarła w pozycji leżącej nie będzie miała plam opadowych na pośladkach, łopatkach. Plamy opadowe nie będą występowały także w miejscach ściśniętych przez bieliznę. Pobieżna lokalizacja występowania plam opadowych, daje dość przejrzysty obraz momentu zgonu danej osoby.

Obserwacja plam opadowych, zwłaszcza w pierwszych godzinach śmierci, może dać pełen obraz okoliczności śmierci zmarłego, zwłaszcza godziny i pozycji w jakiej śmierć poniesiono. Plamy opadowe mogą się także przemieszczać. Najczęściej pojawiają się pół godziny po zgonie, pierwszymi częściami ciała na których są widoczne są małżowiny uszne i kark. Większość plam opadowych wykształca się ok. 2 godzin po zgonie.
Plamy opadowe przestają się przemieszczać około 12 godzin od zgonu, obserwacja przemieszczania plam opadowych pozwala na stwierdzenie mniej więcej ile godzin wstecz nastąpił zgon. Występowanie plam opadowych jest jednym z pierwszych procesów jaki zachodzi w ciele ludzkim po śmierci.

Występowanie plam opadowych i ich wygląd zależny jest także od ciśnienia jakie tuż przed śmiercią występowało w ciele zmarłego, jeżeli było bardzo wysokie często dochodzi do wynaczynienia. Pojawiają się swoiste pęcherze naczyniowe, wypełnione krwią.
Obserwacja plam opadowych to jedna z najważniejszych czynności jakie wykonuje się w ramach medycyny sądowej, nie tylko rozmieszczenie plam ma znaczenie. Bardzo ważny jest także kolor plam opadowych, te " żywo czerwone" albo różowate mogą świadczyć o zatruciu organizmu tlenkiem węgla, w wyniku którego nastąpił zgon. Ciemne kolory plam opadowych, najczęściej brązowe mogą świadczyć o zatruciu substancjami utleniającymi.

Jednak wysnuwanie jakichkolwiek wniosków z zakresu medycyny sądowej na podstawie jedynie plam opadowych może prowadzić do licznych błędów, plamy opadowe mają bowiem charakter dynamiczny, często ich wygląd zależny jest także od czynników atmosferycznych, oraz od tempa procesów biochemicznych jakie zachodzą w organizmie.
Plamy opadowe nazywane są także plamami pośmiertnymi. Ich ukrycie, to jeden z głównych celów szeroko pojętej tanatopraksji, co do zasady ich występowaniu nie możemy zapobiec, ponieważ ich występowanie jest naturalną reakcją organizmu na śmierć.

Plamy pośmiertne można usunąć stosując makijaż pośmiertny.
  • Dodał: admin
  • Data: 27/08/2011 10:00
  • Kategoria: Ciało po śmierci
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 22446