Zakres czynności upiększających jakie będą wykonywane przy zmarłym zawsze ustalany jest z rodziną. Nie wykonuje się niczego, co jest sprzeczne z wolą rodziny. Upiększanie zmarłego to przede wszystkim makijaż pośmiertny. Dobry makijaż pośmiertny jest wykonany przy pomocy specjalnych kosmetyków, przez tanatokosmetyka.

Kosmetyki stosowane przy makijażu pośmiertnym mają w swoim składzie przede wszystkim formalinę. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii makijażu i wizażu skutecznie można zatuszować wszelkie zmiany pośmiertne, zarówno te wynikające z przyczyn naturalnych jak i te, które są wynikiem choroby, urazów itp. Upiększanie zmarłego to także odpowiedni dobór fryzury. Coraz więcej osób, decyduje się zatrudnić profesjonalnego fryzjera, który odpowiednio uczesze osobę zmarłą. Bardzo ważnym aspektem upiększania zmarłego jest także pielęgnacja paznokci, niejednokrotnie tanatokosmetycy wspominają, że życzenia klientów odnośnie zrobienia tipsów czy pedikiuru osobie zmarłej są bardzo częste. Upiększanie zmarłego to także dobór odpowiedniego stroju, istnieje szereg tradycji, które nakazują ubierać zmarłego zgodnie z kanonem stosowanym przez wieki.

Ubiór zmarłego często jest elementem nad którym pracuje najbliższa rodzina. Wykonywanie toalety pośmiertnej, które również może być elementem pracy przy zmarłym, często wykonywane jest przez rodzinę, zwyczaj ten zachował się przede wszystkim w małych miejscowościach. Bardzo ważnym elementem upiększania zmarłego jest także tanatoplastyka, w ramach tanatoplastyki wykonuje się rekonstrukcje ciała po wypadku, często doszywa się także kończyny zmarłemu, utracone podczas wypadku. Zabiegi tanatoplastyczne to jedne z najdroższych w branży.

Wydaje się, że upiększanie zmarłego przekracza pewne ustalone w naszej kulturze granice. Wielu sądzi, że są to zabiegi przekraczające szacunek jaki oddaje się ciału osoby zmarłej. Proces upiększania ciała zmarłego, przywędrował do Polski z USA, tam wystawianie zwłok na widok publiczny jest zwyczajową formą ceremonii pogrzebowej.
Zabiegi upiększania stosuje się od wielu lat, jeszcze kilkanaście lat temu, nie było do pomyślenia, że zmarłego można wykonać manicure czy pedicure. Czy jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami? Ocena zależna jest od naszych poglądów.

Jedna z tradycji polskich mówi, że osobę zmarłą zapamiętujemy tak, jak ją widzieliśmy w dniu pogrzebu, wielu z nas nie chce patrzeć na otwartą trumnę, ponieważ nie chce zapamiętać osoby zmarłej jako nieboszczyka leżącego w trumnie. Czy chcielibyśmy by nasza rodzina zapamiętała nas jako synonim obrazu śmierci, z wszelkimi oznakami choroby czy urazów?

Wydaje się zatem, że tanatokosmetyka to bardzo potrzeba dziedzina tanatopraksji, zarówno dla rodzin jak i samych zmarłych.