Jedną z najbardziej podstawowych przemian jakie zachodzą w ciele człowieka po śmierci jest gnicie. Gnicie i przeobrażenia tłuszczowo- woskowe: Gnicie jest jednym z głównych procesów jakie towarzyszom ciału po śmierci. Wszelkie zabiegi tanatopraksji zmierzają do tego, by skutecznie zapobiegać procesowi gnicia jaki zachodzi w organizmie po śmierci.

Dlaczego ciało człowieka po śmierci ulega gniciu?

W przewodzie pokarmowym a także w niektórych narządach oddechowych za życia człowieka bytuje bardzo duża ilość bakterii gnilnych. Po śmierci zaczynają się szybko rozmnażać, zwłaszcza jeżeli ciało znajduje się w wilgotnym środowisku o bardzo dużej temperaturze.

Jak zapobiec gniciu?

Procesy gnilne mogą być skutecznie spowalniane albo całkowicie niwelowane dzięki zabiegom tanatopraksji, w tym głównie balsamacji. Ciało może zostać poddane także czasowej konserwacji, która skutecznie zatrzymuje procesy gnicia w ciele zmarłego. Do naczyń krwionośnych wstrzykiwane są specjalne substancje na bazie formaliny, dzięki którym bakterie gnilne nie mają środowiska do rozwoju, to w celu zapobiegania gniciu, ciało zmarłego umieszcza się w kostnicach, Przy sprzyjającym środowisku, procesy gnilne mogą być zauważalne nawet po 12 godzinach od zgonu, towarzyszy im charakterystyczne zielonkawe zabarwienie skóry w okolicach bioder, później rozprzestrzeniające się na cały brzuch. Jeżeli bakterie gnilne zaczną bytować we krwi dochodzi do zmian dyfuzyjnych, skutkujących brunatnym zabarwieniem skóry zmarłego.
Etapem kolejnym procesów gnilnych zachodzących w ciele zmarłego jest nagromadzenie się gazów gnilnych, które powodują duże rozdęcie zwłok, co w konsekwencji może utrudnić ich identyfikację.

Przemiany tłuszczowo woskowe

Przemianom tłuszczowo- woskowym sprzyja wilgotne środowisko, niska temperatura i mały dostęp tlenu, przemianie tej podlegają przede wszystkim ciała osób, które długo bytowały w wodzie. Ciało któremu towarzyszyły omawiane przemiany wygląda jakby było pokropione gipsem, tworzą się specyficzne substancje na bazie wosków i tłuszczy, które wysychając tworzą powłokę o charakterystycznej białej lub żółtawej barwie. Przemiany te zachodzą w dobrze odżywionych organizmach, które mają dość grubą tkankę tłuszczową. Aby zwłoki przechodziły przemiany tłuszczowo- woskowe musi minąć około 3 miesięcy, najintensywniejsze przemiany tłuszczowo- woskowe obserwowane są nawet po 3 latach .
  • Dodał: admin
  • Data: 27/08/2011 09:56
  • Kategoria: Ciało po śmierci
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 13294